gallery1

Jesteśmy wszechświatem dla mikroorganizmów

Bakterie są na naszej planecie od ponad 4 mld lat. To one, dzięki swej łaskawości pozwalają nam dzisiaj żyć. Tak jak my troszczymy się o naszą planetę, tak bakterie żyjące w naszym organizmie troszczą się o swoje środowisko. W pewnym sensie jesteśmy dla naszych bakterii tym, czym nasza planeta dla nas. Ciężko więc pracują aby… Czytaj Dalej »

gallery1

Środowisko ważniejsze od pasty do zębów

Powszechnie wiadomo, że za próchnicę zębów odpowiedzialne są bakterie. Zatem logicznie, aby zwalczyć próchnicę zębów należy zwalczyć odpowiedzialne za tę chorobę bakterie. Stosujemy więc coraz skuteczniejsze środki chemiczne. Idąc tą drogą za najskuteczniejszą pastę należałoby uznać tę, która zawiera najnowocześniejszy antybiotyk albo lepiej steryd (na szczęście chyba jeszcze nie ma takich past). Tymczasem powszechny jest… Czytaj Dalej »

stomatologiaZachowawcza[1]

Próchnica

Próchnica u dzieci wskazuje jednoznacznie, że bakterie beztlenowe potrafią przetrwać w pękniętych bruzdach zębów trzonowych. Produkują tam nisko stężone kwasy organiczne, doprowadzając ostatecznie do rozpuszczenia szkliwa – najtwardszej tkanki w naszym organizmie. Próchnica jednak dotyczy nie tylko dzieci. Osoby młode wcale nie są wolne od tej dolegliwości. Nawet, kiedy bruzdy zębów trzonowych zostały wyleczone lub… Czytaj Dalej »

stop paradontozie

Cukier krzepi III

Mój dziadek, to dopiero miał mocne zęby! Do późnej starości nigdy nie był u dentysty. Tego typu stwierdzenia można jeszcze usłyszeć w gabinecie stomatologicznym. Po krótkiej rozmowie okazuje się, że to nie tylko „takie geny” ale przede wszystkim sposób odżywiania. Ludzie ci wytworzyli w swoim organizmie właściwe środowisko. W takim środowisku bakterie bezwzględnie beztlenowe nie… Czytaj Dalej »

featured1

Cukier krzepi II

Slogan reklamowy „Cukier krzepi” nie do końca fałszywy. Z pewnością cukier krzepi żyjące między innymi w jamie ustnej, bakterie. Z naszego punktu widzenia najwięcej szkody przynoszą bakterie bezwzględnie beztlenowe. To one przetwarzają glukozę do nisko stężonych kwasów organicznych rozpuszczających szkliwo – najtwardszą tkankę w organizmie. Rodzi się zatem pytanie: W jaki sposób bezwzględne beztlenowce potrafią… Czytaj Dalej »