Posted

Powszechnie wiadomo, że za próchnicę zębów odpowiedzialne są bakterie. Zatem logicznie, aby zwalczyć próchnicę zębów należy zwalczyć odpowiedzialne za tę chorobę bakterie.

Stosujemy więc coraz skuteczniejsze środki chemiczne. Idąc tą drogą za najskuteczniejszą pastę należałoby uznać tę, która zawiera najnowocześniejszy antybiotyk albo lepiej steryd (na szczęście chyba jeszcze nie ma takich past). Tymczasem powszechny jest pogląd, że bakterie istnieją na naszej planecie od 4 mld lat. To dzięki nim możliwa jest różnorodność życia na ziemi oraz koegzystencja świata roślin i zwierząt. Można wysnuć wniosek, że my, ludzie żyjemy na tej planecie dzięki uprzejmości i łaskawości bakterii. Dlaczego mielibyśmy z nimi walczyć?

Aby utrzymać zdrowy organizm, tym samym zdrowe zęby należy zadbać o właściwe, zrównoważone środowisko. W świecie bakterii zasiedlających ludzki organizm jest to nazywane homeostazą. Wszystkie procesy zachodzące w tym świecie dzieją się dla dobra naszego organizmu. „Złe” bakterie nie atakują wściekle, ponieważ są utrzymywane we właściwych proporcjach przez układ odpornościowy i współdziałające z nim mikroorganizmy. Zęby i dziąsła nie psują się, gdyż wszystko jest we właściwej harmonii. Niestety stosunkowo łatwo zaburzyć tę harmonię. Robimy to wielokrotnie w ciągu dnia sabotując niejako własny organizm. Nie zastanawiamy się lub nie wiemy co powinniśmy zrobić aby tę harmonię utrzymać. Nie chcemy lub nie umiemy słuchać subtelnych sygnałów naszego organizmu. Warto się nad tym zastanowić. O tym trochę więcej w następnym artykule.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *